Orroral Valley Tracking Station, ACT


 

Station Directors

Orroral Valley

Thomas Reid was the first StaDir of Orroral Valley, from August 1964. Operations began at Orroral in October 1965.

Tom left in August 1967, when he was asked to become StaDir at Honeysuckle Creek.

(Tom Reid’s Deputy was Lew Cotrell, seen here lighting his pipe.)


Orroral Valley

Dennis Willshire became StaDir when he was transferred from DSS41 Island Lagoon in 1967. He remained at Orroral until 1980.


Orroral Valley

Lewis Wainwright succeeded Dennis Willshire in 1980.

He had previously been Deputy Assistant Controller (to Bob Leslie) of the American Projects Branch. Earlier he had been StaDir at Carnarvon (where this photo was taken) and before that was StaDir at Muchea.


Orroral Valley

Orroral’s last Station Director was Ian Grant, formerly Deputy Director, and later Director, at Honeysuckle Creek.

Ian was Director of Orroral Valley from November 1981 until it closed in December 1984.

Photographed at Honeysuckle, circa 1978, by Hamish Lindsay.